Edukacja filmowa w kinie "Piast"

W ramach edukacji filmowej 17 października 2012 roku wybraliśmy się do legnickiego kina „Piast” na film „Polowanie na króliki”. W wyjeździe brały udział klasy I i II.

 

Przed seansem usłyszeliśmy krótką prelekcję, która przybliżyła problem wielokulturowości zawarty w filmie.

Akcja „Polowania…” toczy się w Australii. Film to niezmiernie wzruszająca i zarazem wstrząsająca opowieść dotyczącą straszliwej historii politycznych i społecznych przemian, jakich dokonywali biali przybysze wśród australijskich tubylców. Głównymi bohaterkami obrazu były Molly Craig i jej młodsza siostra Daisy oraz kuzynka Gracie. Niezmiernie emocjonujące dla widza jest obserwowanie determinacji przemierzających długą drogę dziewczynek, uciekających od przymusowego „ucywilizowania” w przytułku dla tzw. „mieszańców”

Film angażuje widza, mocno porusza jego uczucia. Ogromnie wzruszające są sceny, w których dzieci odbierane są swoim rodzicom przez stróżów prawa. Jedną z głównych zalet  filmu jest gra aktorska dziewczynek. Film zawierał znikomą ilość dialogów, przez co większa cześć emocji musiała zostać przedstawiona poprzez mimikę i gesty. Dopełnieniem uczty dla oczu były znakomite zdjęcia. Wyblakłe i mało intensywne kolory sprawiły, że obraz stał się bardziej złowrogi, oschły i mało przyjemny. Wszystko pomaga nam przybliżyć stan emocjonalny dziewczynek, szczególnie  w momencie, kiedy realizator pokazuje bezkresne pustynie, a na nich samotne, błądzące dzieci.  Ostatnim elementem godnym uwagi była oprawa muzyczna, której autorem jest Peter Gabriel. Dzięki jego muzyce można było poczuć klimat tamtejszych wydarzeń oraz usłyszeć odgłosy Australii.

Uważam, że film jest godny obejrzenia chociażby po to, aby każdy z nas poczuł w sobie więcej empatii, zrozumiał otaczający go świat oraz po to, żeby zrozumieć, iż to, co nam się wydaje dla kogoś dobre, wcale nie musi takie być.

 

Magdalena Borucka klasa 1a