O wodzie bez lania wody

17 czerwca 2019 roku grupa młodzieży z naszej szkoły, wzięła udział w wycieczce do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak nowoczesne technologie multimedialne wprowadzają w świat nauki o wodzie.

hydropolis

Przejście przez unikatową drukarkę wodną , najdłuższą tego typu w Europie, nie wszystkim uszło na sucho, jednak w ten upalny dzień było to miłe powitanie.
Odbyliśmy podróż cofając w czasie ok. 3,3 miliarda lat, przeżyliśmy moment pojawienia się wody na naszej planecie, byliśmy w najgłębszym miejscu na Ziemi, zwiedzając wraki zatopionych statków , a przy okazji widzieliśmy jak żarłacz tygrysi poluje na ławicę tuńczyków.
Nurkując w oceanicznych głębinach podziwialiśmy uroki rafy koralowej obserwując organizmy żywe ukryte w kropli wody i olbrzymie ssaki morskie. Po wynurzeniu się ujrzeliśmy idealnie transparentnego…. „Dawida” Michała Anioła, ten ideał stał się obiektem westchnień fotografów.
Działanie śruby Archimedesa i koła wodnego nieźle nami zakręciło i dopiero zegar wodny pozwolił na powrót do rzeczywistości, te średniowieczne wynalazki okazały się jednak ponadczasowe. Odpoczywaliśmy w bajkowej scenerii „Strefy relaksu”, wśród wizualizacji lasów deszczowych Amazonki.
Woda to jeden z wielkich żywiołów , widzieliśmy Wrocław z czasów powodzi stulecia, ale woda to przede wszystkim źródło życia, zajęcia uświadomiły wszystkim uczestnikom jak istotna jest ochrona jej zasobów i jak ważne są przedmioty ścisłe wyjaśniające jej niezwykłość.